Wiktor Zborowski czyta „Mistrza i Małgorzatę”

16:00

Kiedy

14.10 - 14.10.2017
godz.: 16:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach
ul. Siedlecka 1a
Police

Wiktor Zborowski czyta „Mistrza i Małgorzatę”

Michaił Bułhakow poświęcił pisaniu powieści „Mistrza i Małgorzatę” 12 lat życia. Zaczął w 1928 r., ale po dwóch latach spalił rękopisy, uznając, że nie ma jako pisarz przyszłości w Związku Sowieckim. Powrócił do pisania w 1931 r. Książka kończona była w strachu przed aresztowaniem, gdyż napisana przez niego na 60. urodziny Stalina sztuka „Batumi” nie przypadła do gustu jubilatowi. Gniew dyktatora sprawił, że Michaił Bułhakow popadł w chorobę i przestał wychodzić z domu. „Mistrza i Małgorzatę” ukończył tuż przed śmiercią w 1940 r.

Książka ukazała się na rynku dopiero w 1966 r. (26 lat po śmierci pisarza) – w okrojonej przez sowiecką cenzurę formie – i stała się sensacją. Pierwsze polskie wydanie zniknęło z księgarń w ciągu jednego dnia.

„Mistrz i Małgorzata” jest jedną z najpopularniejszych książek świata. Powieść Bułhakowa wielokrotnie wygrywała różne plebiscyty (także w Polsce) wśród czytelników na najlepszą powieść XX wieku.

WIKTOR ZBOROWSKI

Jest jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny. Absolwent warszawskiej PWST, którą ukończył w 1973 r. Po raz pierwszy na ekranie widzowie mogli go zobaczyć w jednym z odcinków Czterdziestolatka. Jego dar rozśmieszania innych sprawił, że zagrał w wielu wspaniałych polskich komediach m.in. Kogel-mogel, C.K. Dezerterzy, Złoto dezerterów. Zachwycił krytykę i widzów doskonałą kreacją Longinusa Podbipięty w polskiej superprodukcji Ogniem i mieczem.

Zagrał m.in. w filmach i serialach: Lalka, Kontrakt, Miś, Jan Serce, Alternatywy 4, 5 dni z życia emeryta, Kobieta w kapeluszu, Ranczo, Ekscentrycy czyli po słonecznej stronie. Ostatnio wystąpił w filmie Agnieszki Holland Pokot na motywach powieści Olgi Tokarczuk.

Bogaty jest również dorobek dubbingowy aktora. Użyczył swojego głosu m.in. takim postaciom jak: Mufasa w dwóch częściach Króla Lwa, Victor w Dzwonniku z Notre Dame.

Aktor był związany m.in. z warszawskimi teatrami: Narodowym, Ateneum, Kwadrat. Obecnie występuje w Teatrze Polonia i Teatrze 6.piętro.

Współpracował z takimi osobistościami jak m.in.: Adam Hanuszkiewicz, Janusz Warmiński, Gustaw Holoubek.

„Moje podejście do zawodu pozbawione jest furii, pazerności i pasji. Chyba nigdy nie osiągnę takich szczytów jak ci, którzy oprócz talentu wyróżniają się jeszcze zachłannością. Nie będę nawet próbował”

Na scenę był „skazany” – jego dziadkowie poznali się uczestnicząc w amatorskim przedstawieniu (babcia grała, a dziadek był suflerem), jego wujem jest znakomity Jan Kobuszewski, a ciotką Hanna Zemrzuska.

WIKTOR ZBOROWSKI O KSIĄŻCE

„Pierwszy raz czytałem Mistrza i Małgorzatę na początku lat 70. i wciąż uważam tę powieść za zupełnie fenomenalną. (…) Książka Bułhakowa jest po prostu genialna, niewiarygodnie napisana i kongenialnie przetłumaczona przez Irenę Lewandowską i Witolda Dąbrowskiego. To jedna z najważniejszych pozycji w literaturze światowej.

Największe wrażenie robił na mnie zawsze wątek Piłata. To wstrząsające studium człowieka wplątanego w koszmarną sytuację, z której nie może znaleźć wyjścia, więc postępuje niejako wbrew sobie, skazując Joshuę Ha Nocri na śmierć. Wyobraźnia Bułhakowa i jego znajomość natury ludzkiej od zawsze mnie fascynowała.

Inna sprawa to humor, jaki proponuje, a jest on najwyższej próby, choć miesza się nieustannie z melancholią, charakterystycznym dla Rosjan smutkiem. (…)”

Źródło: Organizator