Finał regat The Tall Ships Races 2017

Kiedy

05.08 - 08.08.2017
godz.: 08:00

Gdzie

Szczecin

Finał regat The Tall Ships Races 2017

Od 5 do 8 sierpnia Szczecin kolejny raz stanie się żeglarską stolicą Europy! Największe żaglowce świata kończące wyczerpujący wyścig po Bałtyku zawiną do stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować wielki finał regat The Tall Ships Races 2017.

Impreza organizowana była przez Szczecin już dwa razy – w latach 2007 i 2013. Dwukrotnie zlot żaglowców okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości, a Szczecinowi uznanie w oczach innych portów. Po raz trzeci finał wyścigu odbędzie się nad Odrą w roku 2017. Przepiękne, położone nad wodą Wały Chrobrego ponownie wypełnią się niezapomnianą żeglarską atmosferą, a miasto rozbłyśnie bielą marynarskich czapek i pasiastymi koszulkami załogantów. Podobnego klimatu nie odnajdziemy w żadnym innym miejscu!

Wydarzenia towarzyszące

Nie tylko największe i najpiękniejsze żaglowce, ale także mnóstwo atrakcji sportowych, kulturalnych, żeglarskich, animacji dla dzieci i smaków z całego świata. Podczas finału regat The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie z pewnością nikt nie będzie się nudził – każdy znajdzie coś dla siebie!

Parada załóg

Parada załóg to międzynarodowy, barwny, radosny korowód, który przejdzie ulicami miasta w niedzielę, 6 sierpnia. W pochodzie udział wezmą orkiestry i załoganci z żaglowców i jachtów ścigających się w regatach The Tall Ships Races 2017. Rozpoznać będziemy ich mogli po charakterystycznych tabliczkach z nazwami jednostek i flagami krajów, z których pochodzą. W trakcie parady prowadzącej z Wałów Chrobrego do Teatru Letniego w Parku Kasprowicza nie zabraknie muzyki, tańców i występów artystycznych. W ten sposób załogi zaprezentują się przed mieszkańcami i turystami, tworząc tym samym niezwykłą, radosną, żeglarską atmosferę rozlewającą się na całe miasto!

Koncert Andrei Bocellego

Wykonane na żywo „Con te Partiro” rozbrzmiewające pośród kołyszących się masztów i powiewających żagli z pewnością na długo pozostanie w pamięci osób goszczących na Wałach Chrobrego podczas finału regat The Tall Ships Races. A to za sprawą niezwykłego głosu włoskiego tenora – Andrea Bocelli, który będzie muzyczną gwiazdą sobotniego koncertu na scenie głównej. Ze względu na miejsce i charakter imprezy będzie to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych 2017 roku w Europie.

Koncert The Voice of Poland, C-Bool oraz Kayah

W niedzielny wieczór na scenie głównej u podnóża Wałów Chrobrego wystąpią gwiazdy programu The Voice of Poland. Ten popularny telewizyjny talent show pierwszy raz w historii wychodzi ze studia i przenosi się w plener – właśnie do Szczecina. To tu staną cztery słynne czerwone fotele, a mieszkańcy i turyści razem z jurorami usłyszą głosy znane z programu. Widowisko będzie transmitowane na antenie TVP2. Dodatkowo, w poniedziałek na scenie wystąpi najpierw C-Bool a później Kayah.

Prócz tego nie zabraknie muzyki szantowej i folkowej, która grana będzie aż w trzech miejscach – na scenie zlokalizowanej na nowym placu na Łasztowni (w pobliżu Starej Rzeźni), na żaglowcu Fryderyk Chopin i pływającej scenie przy Bulwarze Piastowskim. Szykuje się wielkie, żeglarskie (i muzyczne) święto!

Festiwal Rzeźby w Piasku

Sześć piaskowych rzeźb wysokich na nawet 3,5 metra stanie na Łasztowni podczas finału regat The Tall Ships Races 2017. Niezwykłe budowle wykonane zostaną artystów rzeźbiarzy, którzy swoją pracę rozpoczną sześć tygodni wcześniej! Wszystko to w ramach V Festiwalu Rzeźby w Piasku, który swoim charakterem nawiązywać będzie do marynistycznych tradycji i żeglarskiej atmosfery wydarzenia. Co ciekawe podczas zlotu wielkich żaglowców każdy będzie mógł stworzyć własną rzeźbę, korzystając z festiwalowej piaskownicy. Organizatorem festiwalu jest Szczecińska Agencja Artystyczna i Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A.

Strefa dziecięca

W Strefie Dziecięcej utworzonej w czasie finału regat The Tall Ships Races obowiązywać będzie jeden zakaz, którego najmłodsi bezwzględnie będą musieli przestrzegać. Na pl. Adama Mickiewicza nie będzie można się nudzić! Ani przez chwilę! Strefa dziecięca działać będzie od 4 do 7 sierpnia. W programie mnóstwo atrakcji – m.in. konkurs, spektakle, warsztaty, zabawy, eksperymenty, pokaz i wiele innych.

Festiwal filmów żeglarskich

Miłośników wiatru, wody i… filmów nie może zabraknąć przed ekranem kina żeglarskiego w Parku Żeromskiego. Tegoroczna, pierwsza edycja jest początkiem tworzenia nowej historii festiwalu filmów żeglarskich, który rozpoczyna swoją przygodę właśnie podczas finału regat The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie. Celem festiwalu jest przedstawienie najlepszych kinowych produkcji i filmów dokumentalnych o tematyce marynistycznej. W trakcie projekcji trwających łącznie ponad 50 godzin widzowie zobaczą najnowsze produkcje filmowe oraz prawdziwe perełki sprzed lat. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Jarmarki

Włoskie prosciutto, greckie oliwki, hiszpańska paella, wafle belgijskie, francuskie naleśniki, holenderskie tulipany i irlandzka krucha masa karmelowa – wszystko to (i nie tylko…) znajdziemy na Jarmarku Europejskim podczas finału regat The Tall Ships Races 2017. Każdy, kto odwiedzi teren Jarmarku, będzie miał okazję zasmakować w wyjątkowych potrawach z całej Europy i zainspirować się tradycyjną kuchnią z różnych zakątków naszego kontynentu. A jeśli już o jarmarkach mowa, to kolejny akapit należy się z pewnością dobrze znanemu szczecinianom Jarmarkowi pod żaglami. Odwiedzający z Polski i zagranicy znajdą tu pamiątki marynistyczne, smaczne potrawy i oryginalne wyroby, rzadko spotykane w centrach handlowych.

Strefa food trucków

Strefa food trucków zlokalizowana zostanie na Łasztowni, w pobliżu kładki prowadzącej na Wyspę Grodzką. Festiwal będzie kulinarną podróżą dookoła świata, w którą gości zabierze około 40 food trucków ze zróżnicowaną kuchnią. Zaserwują one dania inspirowane smakami i kulturami różnych regionów, krajów i kontynentów. W ofercie znajdą się także tradycyjne polskie potrawy, które dla zagranicznych żeglarzy i turystów okazać się mogą całkiem egzotyczną propozycją. Strefa Festiwalu Smaków to również miejsce odpoczynku i regeneracji, w którym – poza różnorodnym jedzeniem – goście znajdą miejsca siedzące, zimne napoje oraz dobrą muzykę.

Strefa namiotów sferycznych

W otoczeniu najpiękniejszych żaglowców, tuż przy szczecińskich dźwigozaurach na Łasztowni stanie strefa namiotów sferycznych. W każdym z sześciu namiotów zaprezentują się partnerzy i przyjaciele szczecińskiego zlotu żaglowców – firmy TT-Line, OT Logistics, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W spektakularnych namiotach nie zabraknie ciekawych prezentacji, pokazów artystycznych i kulinarnych, gier i zabaw. Te wyjątkowe, modernistyczne konstrukcje zachwyciły mieszkańców Szczecina i turystów już podczas finału regat Te Tall Ships Races w 2013 roku.

Wesołe miasteczka 

Już 4 sierpnia po południu wystartują dwa kolorowe wesołe miasteczka zlokalizowane po dwóch stronach Odry. Przygotują je nasi sąsiedzi – firmy z Czech i z Niemiec. Nie zabraknie dobrze znanego diabelskiego młyna, wahadła Vmaxx poruszającego się z prędkością 120 km/h i… największej w Europie karuzeli łańcuchowej, która wiruje na wysokości 80 metrów!

Samba port festiwal

To wydarzenie przepełnione dobrą, brazylijską muzyką i emocjonalną, ognistą sambą! Podczas festiwalu na Łasztowni mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów perkusyjnych i tanecznych. W programie także parada karnawałowej grupy festiwalowej i impreza klubowa.

Festiwal Orkiestr Dętych

Program konkursowy Festiwalu Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Szczecina zostanie podzielony na występy estradowe, pokaz musztry orkiestrowej oraz prezentacje orkiestr podczas przemarszu w paradzie załóg. Do konkursu zgłosiły się orkiestry z całego kraju.

Wyścigi drezyn

Atrakcje podczas finału regat skierowane są nie tylko do kochających żagle… Miłośnicy pociągów będą mieli okazję wziąć udział w jedynym w swoim rodzaju wyścigu drezyn. Rywalizacja rodzin, przyjaciół i znajomych odbędzie się na torach kolejowych o długości 100 metrów. Pracownicy firmy OT Logistics objaśnią, jak drezyny działają oraz jak prawidłowo i bezpiecznie je obsługiwać. Urzadzenia będą dostępne dla wszystkich odwiedzających teren zlotu od 5 do 7 sierpnia w godzinach 10:00 – 16:00.

Strefa sportu

Mnóstwem aktywnych atrakcji charakteryzuje się strefa sportu, która powstanie w dwóch miejscach – na terenie Miejskiej Strefy Letniej na Wyspie Grodzkiej, vis-a-vis Wałów Chrobrego oraz w Parku Żeromskiego. Przed nami kilka dni wycieńczających walk na bomach, wiosłowania na ergometrach, przeciągania liny czy pokazów sztuk walki. To jednak tylko niewielka część sportowej zabawy w żeglarskim duchu. Nie zabraknie turnieju tenisa stołowego, zawodów strongmenów, warsztatów samoobrony, zawodów rodzinnych, kącika malucha, wyścigu na szczudłach, strzelania z łuku, symulatora deski surfingowej, gry w dwa ognie i wielu, wielu innych… Celem jest udowodnienie, że sport to nie tylko zdrowie, ale przede wszystkim świetna zabawa!

Strefa chillout

Odnalezienie strefy chillout na terenie imprezy nikomu nie powinno przysporzyć trudności. Wystarczającym drogowskazem będzie niepozorny, czarny, portowy kontener ustawiony w pobliżu Mostu Długiego na Bulwarze Gdyńskim. Kontener wykorzysta zieloną przestrzeń wokół, aranżując ją na kształt strefy wypoczynku, rozrywki i sportu. Zaopatrzony w nagłośnienie, z którego sączyć się będzie muzyka oraz odpowiednio oświetlony zachęcać będzie przechodniów do aktywności. Ponadto stanie się sceną do rozmów z ekspertami o Szczecinie, całodzienną sceną DJ-ską, strefą warsztatów, dzienną i nocną strefą chilloutu. To tu będzie można zagrać w bule, badmintona, frisbee, odpocząć na leżaku, oddać się kąpieli słonecznej, potańczyć. Wszystko to w rytmach proponowanych przez DJ-ów.

Ale to nie wszystko! Finał regat przedłużony zostanie o największy w Polsce Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic. 11 i 12 sierpnia niebo nad Odrą rozbłyśnie tysiącem kolorowych fajerwerków, przygotowanych przez najlepsze firmy pirotechniczne z całego świata.

Szczegółowy program wydarzeń:

Piątek, 04.08.2017

Wały Chrobrego
od 8:00 Powitanie przypływających jednostek
16:00-24:00 Jarmark pod Żaglami
Łasztownia
od 8:00 Powitanie przypływających jednostek
16.00-21.00 Festiwal Rzeźb w Piasku
16.00-20.00 Strefa Namiotów Sferycznych
16:00-24:00 Jarmark pod Żaglami
16:00-24:00 Wesołe Miasteczka
19.00-23.30 Samba Port Festival
Bulwar Gdyński
16.00-23.00 Kontener scena z muzyką szantową/klubową
Wyspa Grodzka
Strefa Sportu
Plac Adama Mickiewicza
16:00-20:00 Strefa Dziecięca
Jana z Kolna
16:00-24:00 Jarmark pod Żaglami
16:00-24:00 Wesołe Miasteczka

Sobota, 05.08.2017

Wały Chrobrego
od 8:00 Powitanie przypływających jednostek
10:00-02:00 Jarmark pod Żaglami
Łasztownia
od 8:00 Powitanie przypływających jednostek
14:50 Wypuszczenie gołębi – przy Starej Rzeźni
10:00-18:00 Festiwal Orkiestr Dętych
10:00-21:00 Strefa Namiotów Sferycznych
10:00-21:00 Festiwal Rzeźb w Piasku
22:00-23:30 Samba Port Festival
10:00-02:00 Festiwal Smaków Food Trucków
10:00-02:00 Jarmark pod Żaglami
10:00-02:00 Wesołe Miasteczka
Bulwar Gdyński
11:00-18:00 Kontener – punkt info
19:00-22:00 Kontener / scena z muzyką szantową / klubową
Port Jachtowy i Nabrzeże Wieleckie
10.00 – 20.00 Trasa kursowania tramwaju wodnego (bezpłatne bilety w namiocie TT-Line)
Jana z Kolna
10:00-16:00 Wyścigi drezyn
10:00-02:00 Jarmark pod Żaglami
10:00-02:00 Wesołe Miasteczka
Pokłady jednostek
10:00-20:00 Zwiedzanie jednostek (pokłady jednostek klasy A i B)
Scena Główna
19:30 Uroczyste otwarcie Finału Regat TSR
20:00 Koncert Andrei Bocellego
ok. 22:00 Pokaz sztucznych ogni (po koncercie A. Bocellego)
Cmentarz Centralny
12.00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”
Wyspa Grodzka
Strefa Sportu
Plac Adama Mickiewicza
12:00-20:00 Strefa Dziecięca

Niedziela, 06.08.2017

Wały Chrobrego
16:00 Parada Załóg – Trasa parady: Wały Chrobrego – Teatr Letni
10:00-02:00 Jarmark pod Żaglami
Katedra Św. Jakuba
12:00 Msza Święta „Za tych, co na morzu”
Łasztownia
10:30-14:30 Festiwal Orkiestr Dętych
10:00-21:00 Strefa Namiotów Sferycznych
10:00-21:00 Festiwal Rzeźb w Piasku
10:00-02:00 Festiwal Smaków Food Trucków
10:00-02:00 Jarmark pod Żaglami
10:00-02:00 Wesołe Miasteczka
Teatr Letni
17:00-17:30 Program artystyczny
17:30-18:00 Rozdanie nagród przez STI
18:00-18:30 Koncert – Stary Szmugler
Pokłady jednostek
10:00-20:00 Zwiedzanie jednostek (pokłady jednostek klasy A i B)
Bulwar Gdyński
11:00-18:00 Kontener – punkt info
11:30 Orszak literacki – wodowanie statków poezji
19:00-23:00 Kontener / scena z muzyką szantową / klubową
Port Jachtowy i Nabrzeże Wieleckie
10.00 – 20.00 Trasa kursowania tramwaju wodnego (bezpłatne bilety w namiocie TT-Line)
Scena Główna
20:00 Koncert The Voice of Poland
Wyspa Grodzka
Strefa Sportu
Plac Adama Mickiewicza
12:00-20:00 Strefa Dziecięca
Jana z Kolna
10:00-16:00 Wyścigi drezyn
10:00-02:00 Jarmark pod Żaglami
10:00-02:00 Wesołe Miasteczka

Poniedziałek, 07.08.2017

Wały Chrobrego
10:00-02:00 Jarmark pod Żaglami
Łasztownia
10:30-13:30 Festiwal Orkiestr Dętych
10:00-21:00 Strefa Namiotów Sferycznych
16:00-19:00 Festiwal Rzeźb w Piasku
10:00-02:00 Festiwal Smaków Food Trucków
10:00-02:00 Jarmark pod Żaglami
10:00-02:00 Wesołe Miasteczka
Scena Główna
20:00 Koncert – Radia Zet – Kayah i C-BooL
Bulwar Gdyński
11:00-16:00 Kontener – punkt info
16:00-20:00 Kontener / scena z muzyką szantową / klubową
Port Jachtowy i Nabrzeże Wieleckie
10.00 – 20.00 Trasa kursowania tramwaju wodnego (bezpłatne bilety w namiocie TT-Line)
Pokłady jednostek
10:00-20:00 Zwiedzanie jednostek (pokłady jednostek klasy A i B)
Wyspa Grodzka
Strefa Sportu
Plac Adama Mickiewicza
16:00-20:00 Strefa Dziecięca
Jana z Kolna
10:00-16:00 Wyścigi drezyn
10:00-02:00 Jarmark pod Żaglami
10:00-02:00 Wesołe Miasteczka

Wtorek, 08.08.2017

Wały Chrobrego
od 4:00 Pożegnanie wypływających jednostek
Uroczystość zamknięcia finału regat TSR
10:00-16:00 Jarmark pod Żaglami
Łasztownia
od 4:00 Pożegnanie wypływających jednostek
10:00-16:00 Festiwal Smaków Food Trucków
10:00-16:00 Jarmark pod Żaglami
10:00-16:0 Wesołe Miasteczka
Jana z Kolna
10:00-16:00 Jarmark pod Żaglami
10:00-16:00 Wesołe Miasteczka

Więcej informacji na stronie: http://tallships.szczecin.eu

Źródło: finał The Tall Ships Races Szczecin