Cienie zapomnianych kultur

19:00

Kiedy

14.10 - 14.10.2017
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Kościół pocysterski
ul. Cystersów 3a/3
Kołbacz

Cienie zapomnianych kultur

Czy jest lepsze miejsce, niż pocysterska przestrzeń do opowiadania o tym, czym jest samowystarczalność, budowanie (małej) cywilizacji od podstaw pracą własnych rąk? W tym roku gościem specjalnym 10. edycji „Cieni zapomnianych kultur” będzie Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, która poszukuje nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Cohabitat skupia m.in. architektów, specjalistów od permakultury i odnawialnych źródeł energii.

– Aby zbudować dom trzeba wziąć kredyt, leki zamiast leczyć niszczą zdrowie, modyfikowana żywność truje ciało, korporacje degradują ducha przedsiębiorczości, system edukacji tłumi kreatywność, rolnictwo niszczy przyrodę a technologia jest obecnie zbyt skomplikowana by ją regenerować, naprawiać lub modyfikować. Nie mogłem zrozumieć źródła tych absurdów wiedząc, że obok nich istnieje tak wiele alternatyw – technologii, metod i narzędzi, które bez problemu harmonizują wiekszość ważnych dla człowieka spraw – opowiada Paweł Sroczyński, tłumacząc genezę powstania Cohabitatu. 

Spotkanie i prezentacja oraz wystawa fotografii z działań Cohabitat (początek godz. 19.00) przybliży temat budownictwa naturalnego (domy z gliny i kostek słomy), otwartych technologii, budowy naturalnych siedlisk (habitatów), demokratyzacji produkcji i energetyki obywatelskiej.Czyli świadomego i harmonijnego koegzystowania człowieka w środowisku i mądrego korzystania z jego zasobów. Jak twierdzi Paweł Sroczyński, popularność Cohabitatu (m.in. 100 tys. fanów na Facebooku) jest symptomem rosnącego post-konsumpcyjnego społeczeństwa. My przyłączamy się do tego trendu.

Spotkanie poprzedzi wystawa fotografii prezentująca działania Cohabitat – m.in. projekt Osada Twórców, gdzie na kilku hektarach ziemi kupionej przez Fundację Cohabitat w gminie Zadzim, w woj. łódzkim realizowany jest eksperyment społeczno-technologiczny. Gromada Twórców, pasjonatów naturalnego stylu życia rozwija alternatywne technologie w zakresie uprawy żywności, budownictwa naturalnego i energetyki i wprowadzają je życie, właśnie w Osadzie Twórców. Cohabitat realizuje także pionierskie na Polsce wydawnictwa – poradniki (w tym m.in. „Poradnik budowania z gliny”), cykliczny magazyn „Wytwórcy”, webinaria, festiwale promujące idee samowystarczalności.

O godz. 20.30 muzyczna część „Cieni zapomnianych kultur” – koncert zespołu Banda Nella Nebbia,
Zespół proponuje muzykę, jakiej w kręgu polskiego folku jeszcze nie było.
To wybuchowa mieszanka, zachwycająca zarówno niespotykaną energią, jak i precyzją wykonania, żywiołowością i dyscypliną. Zespół zdobył Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” Polskiego Radia 2015.

Banda Nella Nebbia to autorski projekt pochodzącego z Litwy kompozytora i basisty Justinasa Važnevičiusa występującego pod pseudonimem Franciszek Szpilman. Do współpracy zaprosił artystów z Sejn i Warszawy. Ich muzyka to połączenie żywiołu jazzowego, może nawet avant-jazzowego z rockową dynamiką i wpływami muzyki tradycyjnej. Słuchaczom ich twórczości na myśl przychodzą skojarzenia z dokonaniami Franka Zappy, Johna Zorna czy rockowego zespołu Primus. Ważnym źródłem inspiracji jest także tradycyjna muzyka litewska, klezmerska i polska.

Wyrazista artystyczna wizja, którą lider zaproponował na Nowej Tradycji z zespołem Banda Nella Nebbia przyniosła Franciszkowi Szpilmanowi także nagrodę specjalną im. Czesława Niemena dla wyróżniającej się osobowości. Muzyk angażuje się bowiem bez reszty w sceniczną prezentację, proponując brawurowe partie na gitarze basowej, a przy tym – równolegle – dyrygując kolegami.

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl

Źródło: Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki

Wczytuję mapę...